• WHY I HATED MATH:
In class:
Homework:
12.42
Test:
With 2 sheep flying, one yellow and
the other headed right, how much
does a pound of asphalt cost,
given that the cow is 10 years old?
    • EmailPinterestRedditTumblr Report
    • Copy link
    • Pinterest
  • 1546 comments

    • Purple, because aliens don't wear hats.
      Toruk 30 jun
      2.2K Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The answer shoukd be Obtuse, rubber goose, green moose, guava juice Giant snake, birthday cake, large fries, chocolate shake bc snakes dont wear fish prostates while its winter in July
      1.2K Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Its negative purple because its wednesday
      8lives 30 jun
      959 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The homework answer is wrong, the answer is 1282.74.
      Dine0121 30 jun
      870 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • You forgot "Show your thinking."
      687 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The homework is wrong. It's 1282.739130
      522 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • When you leave math class, the teacher’s force field withers away and the imaginary numbers come out thirsty for blood
      BlameGame 30 jun
      423 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • the horses name is friday
      336 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • They didn’t follow PEMDAS!
      258 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • If you throw a triangle out a car window and the car is moving 30 mph and wind resistance is a thing that exists how many cupcakes can pedro buy with one human soul
      249 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Wait. The homework one should be 1282.739. How that fuck did they get what they got
      209 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • So I hear people saying that you just need to pay attention and it’s just this and that, bruh I payed attention 24/7 (at least as much as I could) and they would just say “Ah yes, the floor is made out of floor” and move on and barely explain it for me to understand how it works, and whenever I PT 1
      Tojake2 30 jun
      161 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The answer to the test question is $4.50, but if the yellow sheep was flying right, the question would take place during Caliverrytime, which means all purchases have the wisdom tax, or an extra $1/lb. (1/2)
      91 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Or maybe you never learned Pemdas and you can’t even do the basic ass homework
      benjix66 30 jun
      66 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • “You ShoUlD oF StuDiED hARdEr.”
      31 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Or this one
      26 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • zerosober 30 jun
      27 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • No you're probably just one of the kids who didn't pay attention
      24 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Well you see most people get this question wrong because they forget to carry the 2 and round the 4 up to 5 and assuming you cubed all the oranges right, it should be correct!
      14 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • My teacher did a whole presentation about how we’re really doing x+2=5 and it seriously took around 15 minutes like no nigga I’m subtracting two
      14 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Anime character with glasses on test: It's simple.
      14 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Depends on the season, because the price of asphalt fluctuates
      13 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The answer is based on the previous question which was...
      Laurie123 30 jun
      13 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • About Tree Fiddy
      drawdy 30 jun
      13 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Oh haha! I get it cause the question on the test is really confusing and doesnt makes sense at all! This is really funny i lol'd so hard
      14 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • 6 1/2 skinned cats
      9 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Joe Biden’s quotes be like
      9 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • You see, I have an answer for this. If sheep are capable of flying and customization, then cars will become less mainstream due to environmental friendliness. Asphault will cost less because it will be used less. Assuming we are talking trade between cow and asphault, a 10 year old cow would cost
      10 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • But after you get the test back the question is suddenly exactly what was in class
      10 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The answers wrong though
      8 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • When you type the answer on computer but it’s wrong then right answer is what you typed
      2rawwww 30 jun
      8 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Shit, if the other sheep had been the yellow one id know the answer.
      BpizOzaX 30 jun
      8 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The answer is 7
      7 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Yes because bears beats battlestar galactica
      Kirbyboy 1 jul
      7 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Honestly math is fun you just dint pay attention or dint have a good teacher
      12 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • shut the fuck up and pay attention in class
      9 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Fourty-two
      6 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • zerosober 30 jun
      9 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Your homework is wrong, the answer is 1,282.74. Because PEMDAS.
      6 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Depends. What’s the cows name?
      thashiz 2 jul
      5 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Actually the homework answer is (rounded to the hundredth decimal) 1282.74
      5 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The test answer is 7 cents cause you have to take out the extra info and just answer “how much does a pound of asphalt cost” and if it is 150 per ton divide that by 2000 then you get 7 cents
      5 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • And they wondered why I failed math
      Jpram518 30 jun
      5 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The cow jumped over the moon and landed on the asphalt which scared the sheep.
      Laurie123 30 jun
      5 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Seven, dumbass.
      Plockdock 30 jun
      5 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • 47 because the moon was only half full on Wednesday
      5 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • For people bad at math like myself, I found out most of my problems come from the teacher or professor explaining things once and not 20 times. I just couldn't absorb all the info quickly enough. One on one help really fixed my grade
      5 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • That’s easy. Love, Cause love is always the answer
      kjds 30 jun
      4 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • You guys got purple? I answered Cheesecake
      4 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • How fucking bad at math are you to get 12.42 as the homework answer
      DoorShut 30 jun
      4 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Someone forgot about PEMDAS
      4 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The second question has the wrong answer it should be 1282 17/23 because you do division and multication first right to Left then do addition and subtraction from right to left
      GioDeme 30 jun
      5 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • 4 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I once had this question on an IB HL Math exam: “If a goat is tied to the outside of a triangular fence by a 5-foot rope 3 feet from a corner with an internal angle of 30 degrees, what is the area of grass the goat can eat?” It’s infamous among my classmates as “The Goat Problem.”
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • That’s easy, the answer is rough-sided rhombus on Tuesdays
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The obvious answer is when monkeys make their mating sounds a gerbil should appear out of nowhere and start screaming in Russian telling you the milk is spoiled.
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I’m good at math, I study engineering and so. But boy if you put me to count anyting that has to do with money like sharing bills at restaurats I become a rock.
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Swear math was easier for me in college that it was in high school😂
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Eight, sixteen, or twenty eight, depending on your mindset.
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • No I’m pretty sure you’re just a retard
      8 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Means you basically didn't pay attention. Math is generally structured like so: in class is intro to topic and explaintion + example, hw is slowly harder to further the application of the topic, test is to test your understanding and ability to apply said topic to a more complex problem to...
      Seb215 30 jun
      6 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The answer to the homework is wrong
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Nah tests are easier than the homework assuming you do the homework yourself 3 times, then try to teach someone who's never seen the material the steps used to complete the homework
      M167641 30 jun
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Doesn’t exist. If the first cow was ten years old. Then asphalt wouldn’t exist yet. Beginning info is just trying to trick you
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Wouldn’t asphalt at that time be very cheap? (Colored sheep flying mat be from the future) if the animal “cow” is 10 years old that means that we had to rebirth the cow because it once went extinct. (Given it’s the future) the asphalt would roughly be about 1-10 cents a pound consider all the 1/2
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Now I know why there are so many idiots in this country, you can’t handle the only class that is purely objective and requires logical thinking... y’all must’ve played with mega blocks instead of legos when you were young
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The test question is about asking about asphalt, the other info is irrelevant.
      an_E_Pat 1 jul
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • First off to this’d calling me a retard it’s a joke, second off for those correcting me most of you are wrong it’s 1282.74 given you round it....
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The answer is 42
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The answer is 48.
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • How fucking stupid are you? Cant even get the homework right of course youre gonna fail the test. Math is just steps and algorithms. Not that hard
      6 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Lol, In college that would be the easiest question on the test!
      StickBug1 30 jun
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Nice
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I absolutely loved my senior year math teacher. She gave homework everyday but it wasn’t due the next day, just when it was test day. And it’d be worth an extra quiz grade. And before test day, she’d give you a study guide that was exactly like the test, just different numbers.
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Roughly the distance between blue and a pile of string
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • A meme for smoothbrains to relate to.
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Fourty two
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • If you throw a triangle out a window and wind resistance is a thing that exists, how many cookies can Pedro buy with one human soul?
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • As a teacher I learned that we're supposed to change up the format of the questions a bit so you critically think and don't just memorize and regurgitate the information. But some teachers go way too far with it.
      simcomark 30 jun
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • God this is so random and quirky
      VspTylore 30 jun
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • 50 pound bag of fast setting concrete is something like $6.95 at my local hardware store.. asphalt isn't the same thing, but somewhere around 50 cents probably
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • nah it’s dodecahedron(3.14) / blue bc PEMDAS
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Yalls schools sucked, i went to the most run down shitty school with only 450 people in it and there wasnt really anything wrong with it, except a lot of kids complained about teachers not teaching and yelling at kids for no reason even though the teachers did teach and they yelled at kids with
      Shroomp 1 jul
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The homework problem must be done in fractions
      ohdear 1 jul
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Bout tree fiddy
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Anybody else legit cry when they have to do math sometimes? Like, literally?
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Godzilla had a stroke trying to read this
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • After you ace the test and you don't know who you are anymore.
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • THAT IS COMPLETELY CORECT I HAT MAAAATTTHHHHH
      Zazery25 30 jun
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I'm LMAO
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Seven
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • De
      shahnoor 30 jun
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • 34 cents a pound at Lowes
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I fucken hated that. Teach in class with easy examples. Hmwk was similar but you could at least do it. But the test would have word problems with phrases that was never shown in class or the book and it would be our fault for everyone missing the question
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Well if you do simple relation between the numbers and its asking how many fit into what, 2 fits into 10 5 times. So logically it the answer is 5
      Gergosa 30 jun
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Assume spherical cow
      ImMordred 30 jun
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Yall dumb af, it's Abraham Lincoln, but you got to take the derivative of 8 bullets before doing anything, then multiply the length of a African Swallow by the length of you Mom's dick
      DorpDude 30 jun
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • If you act like this was your math homework, you just did not understand math enough. Like me😁
      Matta99 30 jun
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Assuming today is Tuesday the answer is orange because fish ovulation is most likely to happen on grey sweatpants
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Yeah you would think the harder shit be in class so the teachers can actually help you not for homework
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show

iFunny plug-in will teach your phone to smile

get on the iFunny app to roast them

All content related issues will be solved right here.
After all necessary information is provided, of course:

Complete the form below to notify iFunny of a claim relating to your intellectual property rights and content or some technical inconvenience with the service.
(Positive and productive feedback is appreciated as well).

Your details

Your relationships to the rights holder

Type of claim

Select
Copyright Trademark Nazi-related Offensive Technical difficulties Other
Describe the issue in detail. Please be specific.
Feeling poetic today? Feel free to provide more information
By clicking on "Submit" below, you are certifying the following statements:
  • I state that I have a good faith belief that use of the work(s) in the manner complained of is not authorized by the copyright owner, its agent, or the law.
  • I state that the information in this notification is accurate and, under penalty of perjury, that I am the owner of the exclusive right that is allegedly infringed, or an authorized agent for the owner.
  • I give my permission to pass my contact information to the alleged infringing party.

Privacy notice

For a list of the categories of personal information that we collect from you and how we use that information, please review iFunny’s privacy policy