• All in on this movement
    • EmailPinterestRedditTumblr Report
    • Copy link
    • Pinterest
  • 889 comments

    • I just want to be rich enough someday that I don’t get angry at the price of beef jerky.
      748 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Too much for too little. Either increase the amount of jerky per bag, or decrease the price
      MrTurtle 8 jul
      582 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Pistachios do too
      405 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • That’s a normal sign he’s just really small
      360 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Beef Jerkies >Handjobs
      254 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Just picked up some at a discount. $10 per bag
      Capgod 8 jul
      187 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • You get like 5 pieces for $7.99. We have a dehydrating machine, so we can make our own deer jerky at home. Along with pretty much everything else that contains moisture. Hey I could be like Ordinary Sausage except it's Ordinary Jerky!
      183 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • You mean COW RAISINS?
      Harambe 8 jul
      147 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Footage 8 jul
      133 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Being racist towards white people is absolutely hypocritical if you are anti-racist.
      83 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Just make it yourself. Get some cheap beef. Marinate it in soy and worchestshire sauce,garlic ect over night and then put it in a dehydrator or if u don’t have use put your oven on low and put them in
      Diop 8 jul
      19 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Need to buy the biggest sized bags, usually 10-12 oz. If you find jerky between $0.80- $1.20/oz, you're paying a good price
      11 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Just look at the price of beef per pound then think you've got to remove the fat and water therefore making it cost even more a pound, add the extra prep work, spices, equipment, etc. It checks out unfortunately.
      Dabbler 11 jul
      8 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Finally something worthy of protest
      8 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • 8 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • This is a movement I can get behind.
      8 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • 9 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • No no, he’s got a point
      Mrnoob467 10 jul
      7 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • #BJCTM
      7 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I like that he looks very small
      6 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • It’s because making real good beef jerky can take a lot of time and is a somewhat tedious task
      7 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Protest Signs
      6 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • For real though. I can make pounds of beef jerky for like an 1/8th of the cost.
      5 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I remember like some 7 years ago I would got to the dollar store and get 2 3oz bags for a dollar. Flavor wasn't bad for 50c a bag
      arkm959 8 jul
      6 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • One gust of wind and he's gone
      _Catbert_ 10 jul
      4 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I got venison jerky the other day. It was one strip and it was $3
      4 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • You spend $6 to get 3 pieces of jerky
      5 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Because cows are hella expensive
      SergeyT 9 jul
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Beef jerky is too good to be sold to the commoners
      chopstew 9 jul
      4 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • My dad makes beef jerky with this dehumidifier fuckin box thing and it’s the best shit I’ve ever had, I find store-bought beef jerky terrible now
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • YESSIR!
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • For real tho
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I agree 100%
      5 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • That dude is from my town
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • 10 dollars for 2 pieces of small jerky in a plastic bag
      NotEA 8 jul
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Lets destroy things and riot, its worked so far to getting things your way 🤷
      3 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • That’s a big ass sign
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Don’t buy big brand names you can get giant packs for really cheap that taste the same or better
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • If you go to the jack links factory you can buy the rejects for super cheap. And they are just as good
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Agreed
      leEvic 8 jul
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Ill protest to that bro
      Corgogi 8 jul
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I walked into a store and saw it for 8 dollars what kind of crack have they shoved up their nose
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Heres an idea everyone. Stop buying it. Prices are made by demand. U dont like how expensive it is? Dont buy it. Or only when its on a great sale. Be part of the solution
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • And it's good but most are too damn salty
      SirLight 9 jul
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Then STOP BUYING IT let the market do its job
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • It takes a long time to make jerky. It's not the ingredient that cost a lot, but the time investment. Like wine.
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Deer Jerky >
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Make your own then
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Holding a sign made out of insulation outisde is ballsy I gotta say..
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Now this is what are president needs to fix
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Coconut water costs too much
      4 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • This reminded me to write beef jerky on the shopping list
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • You can jerky my beef for free :)
      Meelo 8 jul
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • It’s not expensive if you steal it.
      1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Beef jerky is fucking awful, biltong is way better
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Beef jerky < admiral ackbar nudes DM ME AND LIKE
      2 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • 1 Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • While I’m pissed at how expensive those shits are, they’re priced at the correct amount
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Fuck BLM. Here’s a real issue we can all get behind
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I can stand behind this
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • DO YOU KNOW HOW MUCH IS PUT INTO ONE STRIP OF BEEF JERKY? IT WAS ALIVE AT ONE POINT
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Beef jerky is horrible. Ive mever had a piece that wasnt like trying to chew leather.
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The only issue people have been ignoring
      Chudwick 11 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • It’s a good cut of meat being used but yea they do like a 50% markup.
      jgharris1 11 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Make it yourself not that hard and it take about 1-3 days depending how strong you want the flavor
      spotkill 11 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Deer jerky > beef jerky
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • FACTS
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • 12 USD for a quarter of the bag steak strips like cmon
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • If you like old fashioned jerky check out people's choice jerky, it's less than 30 bucks for a 1lb slab 👌🏼
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I know this guy, this is in my town
      Montt 11 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Yesssssss
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Let’s start a riot and tear down statues and attack people because I want cheaper jerky prices!
      loganmend 11 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Real beef jerky is so expensive because so much of the mass is lost from the water in the dehydrating process that it feels like you’re not getting a lot of beef but you get a fair amount
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • After making my own I understand how it can be priced
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Period products cost to much and yes also jerky
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • 7.99 for a 4.5 oz bag...😒
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Imagine liking beef jerky🤡🤡
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Im with ya redneck joe
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I agree dude
      jaeare 10 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I make my own it’s cheaper but it’s still expensive as hell
      POOPDICK 10 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The struggle is real!
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Gimdo 10 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • You can DIY it in an oven or dehydrator, but ounce for ounce it doesn't really come out too much different. There nice thing about DIY jerky is that you get to season it how you like. A pound of beef dehydrates to less than half a pound of jerky.
      tadhp91 10 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Thats a huge fucking sign
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • I’m in. I only buy beef jerky when I get my check because it’s too expensive and a bag brings as much as a bag of lays
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • People actually pissed these people exist like let them live and do they’re thing
      Ikesdead 10 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • It really is expensive as all hell
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Ey Bedford Pa getting on the map
      Felixman5 10 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Got my vote
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • So does mac n cheese
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Fight for what you believe in y’all
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • They sell jerky here in the UK, hella good but NOTHING when it comes to American jerky. What doesn't help is that 25 grams of the stuff is like 4 British pounds(the fact ifunny won't let me use the currency symbol is retarded), which is 4 maybe 5 hickory dickory fuck flakes of the stuff...... WHY
      T4LON 10 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Beef jerky is worth the price you pay it costs about the same amount if you were to make it at home instead
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • It should be 5 dollars per bag
      Benado27 10 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • The jerky I get is $30 / pound so yeah...
      Undyne1 10 jul
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Beef period cost too much
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • That’s a big fucking sign
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Make your own
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • That's a big fuckin sign lol
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show
    • Beef jerky = cow rasin
      Copy FacebookPinterestTwitterEmail {{ shortRepliesCount }}
      Show

iFunny plug-in will teach your phone to smile

get on the iFunny app to roast them

All content related issues will be solved right here.
After all necessary information is provided, of course:

Complete the form below to notify iFunny of a claim relating to your intellectual property rights and content or some technical inconvenience with the service.
(Positive and productive feedback is appreciated as well).

Your details

Your relationships to the rights holder

Type of claim

Select
Copyright Trademark Nazi-related Offensive Technical difficulties Other
Describe the issue in detail. Please be specific.
Feeling poetic today? Feel free to provide more information
By clicking on "Submit" below, you are certifying the following statements:
  • I state that I have a good faith belief that use of the work(s) in the manner complained of is not authorized by the copyright owner, its agent, or the law.
  • I state that the information in this notification is accurate and, under penalty of perjury, that I am the owner of the exclusive right that is allegedly infringed, or an authorized agent for the owner.
  • I give my permission to pass my contact information to the alleged infringing party.

Privacy notice

For a list of the categories of personal information that we collect from you and how we use that information, please review iFunny’s privacy policy